عسل مریم نخودی 400 گرمی

241

جدید

پیشنهاد شگفت انگیز:

1,320,000 ریال

1,560,000 ریال

-240,000 ریال

31 قلم

- +

مریم نخودی از جمله گیاهان دارویی و معطر است که در نواحی بایر، سواحل سنگلاخی، مناطق کوهستانی و ماسه زارهای نواحی مختلف اروپا، منطقه مدیترانه، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا از جمله ایران رویش دارد.

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی

گیاه تولید کننده عسل:

گیاه کلپوره با نام علمی Teucrium polium

مناطق مهم به لحاظ تولید:

استان های بوشهر، خراسان، یزد، فارس، کرمان، اصفهان

معرفی گیاه:

مریم نخودی از جمله گیاهان دارویی و معطر است که در نواحی بایر، سواحل سنگلاخی، مناطق کوهستانی و ماسه زارهای نواحی مختلف اروپا، منطقه مدیترانه، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا از جمله ایران رویش دارد.

این گیاه از قدیم الایام مورد توجه بوده است به نحوی که از 2000 سال قبل گونه های مختلف مریم نخوی به عنوان گیاه دارویی شناخته شده و اثرات ضدتشنج، ضدالتهاب، ضد درد، تب بر، التیام دهندگی زخم در آن ها ثابت شده است. در اواسط قرن اول میلادی جوشانده این گیاه به عنوان مدر جهت رفع آب آوردن انساج، عدم دفع ادرار و برگ های تازه آن جهت مداوای زخم بکار می رفته است.

مصرف دارویی این گیاه به زمان بقراط و جالینوس بر می گردد و سرشاخه های گلدار این گیاه به طور ملایم اثر نیرودهنده، مقوی معده، تب بر و ضدعفونی کننده دارد و مواد موثره آن بر ضعف عمل دستگاه گوارش و کبد مفید است.

مریم نخودی با نام علمی Teucrium poliumاز گیاهان دارویی ارزشمند تیره نعناع است که به اسامی محلی مختلف همچون مریم نخودی همدانی، کلپوره، جَز، حلپه و بولیون شناخته می شود.

مریم نخودی گياهي علفي، پايا و پرشاخه به ارتفاع 10 تا 35 سانتيمتر است كه داراي ظاهر سفيد پنبه اي با برگ هاي باريك و دراز و پوشيده از كرك هاي پنبه اي در هر دو سطح پهنك،دندانه دار و بدون دمبرگ است. گلهای آن کوچک و به رنگ سفید تا صورتی است. گلهای گیاه در فاصله زمانی بین اردیبهشت تا اواخر مرداد ظاهر می شود.

این گیاه پراکندگی وسیع در نواحی مختلف شمال، غرب، جنوب و مرکز ایران، مخصوصا در غالب نواحی نیمه بایر و کوهستان های نیمه خشک استان های بوشهر، هرمزگان، خوزستان، ایلام، خراسان، تهران، همدان، یزد، اصفهان و آذربایجان دارد.

گل های مریم نخودی شهد فراوانی تولید می کند و به همین جهت جذابیت خوبی برای زنبورعسل دارد. گل های سفید و معطر و سرشار از شهد و گلدهی در یک زمان خوب باعث شده این گیاه مورد استقبال زنبورعسل قرار گیرد.

فصل گلدهی مریم نخودی بسته به منطقه متفاوت است به طور مثال در مناطق گرمسیری جنوب کشور در ماه های فروردین و اردیبهشت ماه خواهد بود و در مناطق سردسیر گلدهی آن تا مرداد ماه ادامه دارد.

مریم نخودی واریته های خودروی متعددی در کشور دارد که جذابیت یکسانی برای زنبورعسل ندارد و براساس گزارشات تجربی و میدانی مشخص شده است که مناطق گرم و خشک و دماهای بالا در موعد گلدهی برای تولید شهد فراوان ضروری است.

در برخی از سال ها به لطف شرایط مساعد برای رویش و گلدهی و در ادامه تولید شهد فراوان، یکی از اولویت های زنبورعسل جهت جمع آوری شهد خواهد بود و در این شرایط امکان برداشت عسل تک گیاه با غالبیت شهد مریم نخودی فراهم است.

عسل تک گیاه مریم نخوی که گاها توسط زنبورداران به عسل کلپوره و حلپه شناخته می شود به صورت محدود تولید می شود و یکی از خوش عطرترین عسل های ایران است.

همان طور که اشاره شد عسل تک گیاه کلپوره به میزان محدود در برخی از مناطق کشور تولید می شود و برداشت آن در همه سال ها در یک منطقه صورت نمی گیرد. عسل تک گیاه کلپوره به رنگ سفید تا زرد روشن است و تحت تاثیر گل های معطر و خوش بوی آن عسل تولیدی از این گیاه نیز عطر و طعم بسیار خوبی دارد و می توان عسل کلپوره را جز خوش عطرترین عسل های ایران دانست که البته عطر و طعم عسل تا حد زیادی به حاصلخیزی خاک و منطقه برداشت عسل می تواند متفاوت باشد.

عسل مریم نخودی در مناطق جنوبی کشور در اردیبهشت ماه و در مناطق کوهستانی سردسیر در تیر و مرداد برداشت می شود و به جهت تولید عسل خوش عطر و باکیفیت یکی از اولویت های اصلی زنبورداران جهت استقرار کلنی های زنبورعسل محسوب می شود.

عسل با غالبیت بالای شهد کلپوره تحت تاثیر مواد موثره دارویی این گیاه علاوه بر خواص عمومی عسل ها تا حد زیادی خواص دارویی کلپوره را دارد. از مهمترین خواص این عسل می توان به خواص آنتی باکتریال بالا، ضدنفخ، مفید در درمان سردرد، تقویت کننده دستگاه گوارش، درمان زخم و عفونت، ضد تب و تشنج اشاره کرد.

آقای عسل این افتخار را دارد که با همکاری زنبورداران پرتلاش کشور یکی از عسل های شاخص و خوش طعم ایران را تولید نماید و کام شما را با این نعمت بهشتی شیرین نماید.

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

محصولات بازدیدشده

منو

مقایسه 0