با گیاه مولد عسل کنار آشنا بشید

با گیاه مولد عسل کنار آشنا بشید


کُنار Ziziphus spina cheristi

تیره کُنار Rhamnaceae

"کُنار" یا "سدر" درختی از تیره عنابیان است که بیش از سه هزار سال عمر می کند.این درخت تیغ دار، نسبتاً کوچک که ارتفاع آن به 3 تا 8 متر می رسد. برگ ها سبز قلبی شکل و دارای رگبرگ های مشخص. میوه شفت گوشتدار، کروی، به بزرگی تقریباً یک گیلاس با هستۀ چوبی یا استخوانی می باشد. برگ های سائیده کنار را سدر گویند.

گونه های متعدد از جنس zizyphus در مناطق مختلف دنيا خصوصاً نواحی گرمسيری و همچنين نواحی مديترانه ای رشد می کنند، درخت کنار نيز يکی از اين گونه هاست که در نواحی مختلف جنوب کشور رويش می کند و دارای ارقام متعدد نيز می باشد. این درخت به صورت وحشی و نیمه وحشی و زراعی در اغلب مناطق خشک و نیمه خشک کشور دیده می شود.

گیاه قابض، ملین، تقویت کننده عمومی و مقوی معده است. برای تسکین دندان درد به صورت دهانشویه به کار می رود.دم کرده آن برای شستشوی چشم، میوه آن برای درمان برونشیت، سرفه و سل و جوشانده برگ آن برای درمان سرماخوردگی و افزایش فشار خون استفاده می شود. از برگ این گیاه برای شستشوی موی سر و بدن استفاده می شود. همچنین بعنوان ضدعفونی کننده و ضد قارچ مصرف موضعی دارد. از میوه آن به عنوان خشک کننده و قابض برای رفع ناراحتی های ناشی از صفرا استفاده می شود.

برگ سدر دارای تانن و استرول های گیاهی مانند بتاسیتوسترول، بتاسیتوسترول گلوکوزید و همچنین دارای ساپونین می باشد که عامل کف کنندگی آن می باشد. ابلین لاکتون از دستۀ ساپونین های استروئیدی است و به علت فراوانی در برگ سدر، می تواند بعنوان ماده اولیه برای تهیه هورمون های استروئیدی به کار رود. از عصاره بوتانلی برگ های سدر، چهار ساپونین گلیکوزید به نام های کریستینین های A,B,C,D جدا گردیده است.

میوه کنار خوراکی است. کنار میوه مغذی و سرشار از ویتامین C و مقادیر نسبتاً خوبی از ویتامین B ،E  و محتوی کلسیم، فسفر و آهن است. ارزش غذایی میوه کنار از لحاظ پروتئین، مواد معدنی، کلسیم، فسفر، کاروتن و ویتامین از سیب غنی تر و میزان کالری و ویتامین سی آن نسبت به پرتقال بیشتر است. میوه آن به راحتی هضم و اثر ملین آور دارد و گوشت میوه آن شیرین و خوشمزه است. کنار در ماه های دی و بهمن به بازار می آید و تا اواخر فروردین عرضه می شود. کنار با قیمتی ارزانتر نسبت به سایر میوه ها در دسترس است.

این گونه بیشترین پراکنش و تراکم را در کشور دارد و به صورت وسیع و اغلب به صورت جنگل های پراکنده در مناطق گرمسیری جنوب کشور در 10 استان رویش دارد. گلدهی در تمام طول سال کم و بیش وجود دارد اما اوج گلدهی در اواخر تابستان در ماه های شهریور و مهر ماه است و در برخی از سال ها در اوایل بهار نیز گلدهی خوبی دارد.

گل های کنار شهد بسیار زیادی تولید می کند و زنبورعسل در بیشتر ساعات روز به ویژه صبح ها و عصر که دمای هوا مطلوب تر است به جمع آوری شهد مشغول است. شهد کنار از کیفیت بسیار بالایی به لحاظ مواد موثره دارویی برخوردار است و عسل تولیدی از آن بسیار با کیفیت خواهد بود.

گل های کنار به لحاظ گرده جذابیت بالایی نداشته اما در برخی از سال ها جمع آوری گرده توسط زنبورعسل بیشتر صورت می گیرد.عسل کنار در موعد برداشت رنگ روشن و ارده مانند داشته و کف می کند و دلیل آن نیز وجود ترکیبات ساپونینی است. و به تدریج تیره تر میشود. عسل کنار از با کیفیت ترین عسل های ایران و جهان است.

منبع: کتاب آشنایی با گیاهان ارزشمند در زنبورداری ایران

جهت تهیه یکی از با کیفیت ترین عسل های ایران می توانید به آدرس ذیل مراجعه کنید.

عسل کنار

 

نوشته شده در 1399-06-11 توسط مجله علمی, گیاه شناسی 0 806

مقالات مرتبط

چهار مرحله اساسی تولید عسل

منشا اولیه عسل شهدی است که در درون گل ها تولید میشه. شهد مایعی است مملو از قند که از غدد شهدزای گیاهان تولید می‌شود....

ژل انگبین آقای عسل

ژل انگبین یک ترکیب ویژه و منحصربفرد از عسل طبیعی و ژله رویال است که برای اولین بار با فرمولاسیون جدید در واحد تحقیق و...

روش برداشت گرده گل

گرده گل یکی از محصولات ارزشمند زنبورعسل است که به جهت ارزش تغذیه ای بسیار بالایی که دارد در ده های اخیر مصرف انسانی...

دلیل استفاده از دودی در زنبورداری

حتما اگر تا بحال کلیپ های زنبورداری رو نگاه کردید و یا از نزدیک در زنبورستان حاضر شدید متوجه شدید که زنبورداران در...

عسل شکری چیست

اولین سوالی که عموم مردم در هنگام خرید عسل از فروشنده سوال می کنند قطعا اینه که این عسل شکری است یا عسل طبیعی؟

عسل تلخ هم داریم

می دونستید که عسل های خاصی در ایران تولید میشه که طعم برخی هاشون ترکیبی از شیرینی و یک تلخی ملایم است؟ تصور همه ما از...

عسل و درمان زخم

مهمترین کاربرد درمانی بشر از عسل در طول تاریخ در بهبود و درمان زخم و سوختگی بوده‌است. استفاده از عسل به عنوان درمان...

تاریخ انقضای عسل

عسل یکی از معدود مواد طبیعی است که حتی به صورت کاملا خام و بدون مواد نگهدارنده کپک نمی زند. با این‌که شاید برخی از...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0