آیا کودکان می توانند عسل مصرف نمایند

آیا کودکان می توانند عسل مصرف نمایند


به‌طورکلی و به‌منظور رعایت موارد احتیاطی، استفاده عسل برای شیرخواران زیر یک سال ممنوع است و دلیل آن نیز خطر ابتلا به بیماری بوتولیسم در نوزادان زیر یک سال به‌ویژه ۶ هفته تا ۶ ماه می‌باشد. بیماری بوتولیسم روده که قبلاً به بیماری بوتولیسم شیرخواران* شناخته می‌شد، نوعی بیماری عصبی عضلانی نادر اما جدی در نوزادان است که توسط باکتری Clostridium botulinum که یک باکتری گرم مثبت، بی‌هوازی و میله‌ای بوده و معمولاً در خاک زندگی می‌کند ایجاد می‌شود. بوتولیسم شیرخواران برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ در آمریکا گزارش شد. در این بیماری اسپورهای باکتری بعد از جوانه‌زنی و رشد در روده نوزادان تولید توکسین می‌نماید. این بیماری به‌ندرت در نوزادان بالای یک سال اتفاق می‌افتد و دلیل آن توسعه فلور میکروبی روده و جلوگیری از جوانه‌زنی اسپورهای باکتری کلستردیوم می‌باشد. علائم اولیه بوتولیسم شیرخواران یبوست، به دنبال آن بی‌حسی، ضعف عضلانی تعمیم‌یافته، شل شدن عضلات دست و پا و گردن، ضعف در خوردن و بلعیدن غذا و گریه ضعیف است. درحالی‌که در اکثر موارد بستری در بیمارستان الزامی است اما موارد مرگ و میر بسیار نادر اتفاق می‌افتد. میزان مرگ در بوتولیسم شیرخواران در آمریکا کمتر از ۱% گزارش شده است؛ اما باید توجه داشت کودکانی که زنده می‌مانند و بهبود پیدا می‌کنند، در آینده ممکن است دچار انحراف چشم و استرابیسم شوند که باید ازاین‌جهت تحت معاینات مکرر چشم‌پزشکی قرار گیرند.

این بیماری به صورت نادر در کودکان زیر یک سال بروز می کنه و چون هنوز دستگاه گوارش شون به خوبی رشد نکرده و توانایی مقابله با این باکتری رو نداره. به همین دلیل هم هست که کودکان زیر یک سال نبایستی عسل مصرف کنند اما در سنین بالاتر مصرف عسل هیچ مشکلی نداره و عسل به عنوان یک محصول طبیعی و سرشار از ریزمغذی های ضروری بدن تاثیر بالایی در رشد و نمو بهتر کودکان داره. مصرف روزانه یک تا دو قاشق چای خوری عسل طبیعی در سلامت کودک شما موثر است. عسل رو میشه همراه با شیر، در شیرینی و کیک ها، صبحانه و همراه با نوشیدنی های مختلف سرو کرد و تضیمن سلامتی کودک شما در سنین بالاتر باشد.

نکته مهم: توجه داشته باشید امکان انتقال بیماری بوتولیسم از طریق شیر مادر و یا حتی در زمان بارداری وجود ندارد و بدین لحاظ منعی برای مصرف عسل در مادران وجود ندارد.

نوشته شده در 1399-06-11 توسط مجله علمی, زنبور درمانی 0 372

مقالات مرتبط

با گیاه مولد عسل کنار آشنا بشید

"کُنار" یا "سدر" درختی از تیره عنابیان است که بیش از سه هزار سال عمر می کند.این درخت تیغ دار، نسبتاً کوچک که ارتفاع...

15 نکته جالب و دانستنی در زنبورداری

اولین اثری که از زنبور عسل بدست آمده فسیلی است متعلق به چهل میلیون سال قبل که در آن زنبور عسل در داخل صمغ درخت مبحوس...

روش نگهداری صحیح عسل طبیعی

اگر میخواهید که عسل طبیعی خریداری شده شما اثر درمانی و دارویی آن کاهش پیدا نکند توصیه ما این است که...

نحوه مصرف عسل با موم

اگر از آقای عسل اقدام به خرید عسل با موم یا همان عسل کادری نموده اید توصیه می کنیم حتما موارد ذیل را مدنظر داشته...

راهنمای طبع عسل ها

عسل یک واژه عربی است که به فارسی آن را انگبین می گویند که عبارت است از ماده شیرینی که منشا شهد گل ها دارد و زنبورعسل...

بره موم قوی ترین آنتی بیوتیک طبیعت

بره موم یا چسب زنبورعسل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته میشود که مواد اولیه آن توسط زنبورعسل از گیاهان به ویژه...

اهمیت زنبورعسل: از گرده افشانی گل ها تا سلامت جامعه

حشره اي كه از تلاش او حيات بر مي خيزد و از عناء او شفاء ، حشره اي كه شربت او نه تنها سكرآور نيست كه ذكر آفرين است سخن...

با گیاه مولد عسل قنقال آشنا بشید

"شِکَرتیغال"(Echinops) سرده ای از گیاهان چندساله است. نام های دیگر آن در قدیم، قنقال، شکرتیار، خارشکر و تیغ قندک...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0