دلیل استفاده از دودی در زنبورداری

دلیل استفاده از دودی در زنبورداری

حتما اگر تا بحال کلیپ های زنبورداری رو نگاه کردید و یا از نزدیک در زنبورستان حاضر شدید متوجه شدید که زنبورداران در حین بازدید از کندوها به وسیله یک وسیله که زنبورداران به اون دودی میگن کندوها رو دود میدن و برای خیلی از عموم مردم این سوال پیش میاد که این دودی دقیقا کارش چی هست و آیا به زنبورها آسیب می زنه؟

دودی چی هست؟

دودی یا Smoker یکی از ابزارهای مهم زنبورداری محسوب میشود. این دستگاه برای اولین بار به این شکل امروزی توسط یک مخترع آمریکایی به نام موزس کوئینبی اختراع شد. دودی زنبورداری در ابعاد و اشکال بسیار مختلفی ساخته شده است اما کارکرد همه آن ها یکسان است. در زنبورداری سنتی بسیاری از کشورها استفاده از برگ درختان، چوب های پوسیده و یا ساقه برخی از گیاهان جهت تولید دود استفاده میشود.

زنبورداران برای چه از دودی استفاده می کنند؟

در هنگام بازدید کندو توسط زنبوردار، نظم کندو بهم می ریزد و به همین دلیل زنبورها جهت حفاظت از کلنی خود رفتار تهاجمی از خود نشان می دهند و در صورت نیش زدن یکی از زنبورها با تولید فرمون های خاص سایر زنبورها نیز تحریک به نیش زنی شده و نظم کندو و حتی زنبورستان به طور کل بهم می ریزد. زنبورداران در هنگام بازدید کندو به طور معمول ابتدا به وسیله دودی چند بار به میزان خیلی کم به کندو دود می دهند. این دود باعث کاهش رفتار تهاجمی زنبورعسل می شود و بازدید کندو به سهولت بیشتری انجام می شود. با این کار زنبورهای روی قاب ها با دود دادن به قسمت های پایین تر کندو مراجعه کرده و شروع به مصرف عسل می نمایند و نیش زنی کلنی کمتر می شود.

آیا استفاده از دودی به زنبورها آسیب می زند؟

برخی از افراد به ویژه طبیعت دوستان این ادعا رو دارند که زنبورداران با دود دادن زنبورهای عسل کاملا از بین می روند و این رفتار انسانی نیست که زنبورعسل به خاطر انسان از بین رود. قطعا و بدون شک حفاظت از زنبورعسل، به عنوان یکی از مهمترین گرده افشان های طبیعت که در کره زمین نقش بسیار مهمی دارد؛ وظیفه یکایک ماست و در این بین زنبورداران علاوه بر علاقه وافری که به زنبورداری دارند چون زنبورعسل تنها سرمایه حرفه شان است و رزق و روزی شان از زنبورعسل تامین می شود بیشترین تلاش رو برای حفاظت از این حشره ارزشمند دارند. فقط کافیست یک روز به زنبورستان مراجعه کنید و متوجه بشید که خیلی از زنبورداران حرفه ای حتی راضی به از بین رفتن یک زنبورعسل نیستند چه بسا این که خواسته باشند با دود دادن کلنی را از بین ببرند. واقعیت این است که دود دادن فقط باعث میشه رفتار تهاجمی زنبورعسل کمتر شود و بازدید از کندو به راحتی انجام شود و بعد از چند دقیقه از دود دادن کلنی نظم و رفتار طبیعی خود را از سر می گیرد و هیچ زنبوری از بین نمی رود! خیلی از زنبورداران نیز با توجه به تجربه بالایی که دارند جهت بازدید از بسیاری از کندوهای یک زنبورستان از دودی استفاده نمی کنند و تنها در موارد خاص و در شرایطی که کلنی ها رفتار تهاجمی بالایی دارند از دودی استفاده می کنند آن هم به میزان خیلی کم که به هیچ وجه آسیب خاصی به کلنی وارد نمی کند. رفتار تهاجمی هر کلنی زنبورعسل تحت تاثیر نژاد زنبورعسل، شرایط شهد و گرده در مرتع، وضعیت آب و هوایی و میزان ذخیره عسل کندو می باشد. به طور معمول نژاد های اصلاح شده زنبورعسل همچون کارنیکا در مقایسه با نژاد بومی آرام تر هستند و در اکثر شرایط جهت بازدید این کلنی ها، استفاده از دودی ضرورتی ندارد.

جمع بندی: دودی در زنبورداری جهت کاهش رفتار تهاجمی کلنی مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ خطر خاصی برای زنبورعسل ندارد و مطمئن باشید که زنبورداران حتی برای یک دونه زنبورعسل احترام خاصی قائل هستند. حشره ای که خداوند به آن وحی کرده است و در تمام فرهنگ ها و ملل مختلف مورد احترام است نیازمند حمایت بیشتر یکایک ماست و زنبورداران قدردان تلاش و زحمت شبانه روزی زنبورعسل هستند.

نوشته شده در 1399-08-14 توسط مجله علمی, زنبورداری 0 2193

مقالات مرتبط

8 فایده شگفت انگیز ژل رویال برای سلامتی

از ژله رویال قرن ها به عنوان یک داروی دارویی و مکمل غذایی استفاده می شده است. در واقع ، قدمت آن به زمان ارسطو در...

چهار مرحله اساسی تولید عسل

منشا اولیه عسل شهدی است که در درون گل ها تولید میشه. شهد مایعی است مملو از قند که از غدد شهدزای گیاهان تولید می‌شود....

ژل انگبین آقای عسل

ژل انگبین یک ترکیب ویژه و منحصربفرد از عسل طبیعی و ژله رویال است که برای اولین بار با فرمولاسیون جدید در واحد تحقیق و...

روش برداشت گرده گل

گرده گل یکی از محصولات ارزشمند زنبورعسل است که به جهت ارزش تغذیه ای بسیار بالایی که دارد در ده های اخیر مصرف انسانی...

عسل شکری چیست

اولین سوالی که عموم مردم در هنگام خرید عسل از فروشنده سوال می کنند قطعا اینه که این عسل شکری است یا عسل طبیعی؟

عسل و درمان زخم

مهمترین کاربرد درمانی بشر از عسل در طول تاریخ در بهبود و درمان زخم و سوختگی بوده‌است. استفاده از عسل به عنوان درمان...

تاریخ انقضای عسل

عسل یکی از معدود مواد طبیعی است که حتی به صورت کاملا خام و بدون مواد نگهدارنده کپک نمی زند. با این‌که شاید برخی از...

ضعف عمومی بدن

احساس ضعف و بی‌حالی یک احساس آشنا برای هر هریک از ما است. اما اگر این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی شود باید به دنبال علت...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0