وبینار عسل شناسی - شکرک زدن عسل

وبینار عسل شناسی - شکرک زدن عسل

با توجه به رسالت واحد تحقیق و توسعه آقای عسل در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح علمی صنعت زنبورداری این وبینار برای اولین بار در ایران برگزار می شود. 31تیرماه 1400 ساعت 9 شب وبینار تخصصی«شکرک زدن عسل» در سایت ایسمینار برگزار می‌شود.

در یک سمینار آنلاین در تاریخ پنج‌شنبه 31 تیرماه 1400 از ساعت 21 به مدت 90 دقیقه ، مبحث شکرک زدن یا رس بستن ، به‌عنوان مهم‌ترین چالش عسل در دنیا، بر مبنای جدیدترین یافته‌های علمی روز دنیا  و بر اساس داده‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی به بحث و تبادل‌نظر گذاشته می‌شود. مدرس این سمینار آنلاین، مهندس بهزاد رفاهی از پژوهشگران صنعت زنبورداری است. علاقه‌مندان  می‌توانند با مراجعه به این لینک https://eseminar.tv/wb26045  برای شرکت در این رویداد در سایت ایسمینار ثبت‌نام کنند.

یکی از عواملی که در صنعت تولید و خریدوفروش عسل در دنیا، به‌عنوان محکی برای تعیین کیفیت قرارگرفته و بارها به بحث گذاشته‌شده«شکرک زدن» عسل است. بسیار دیدیم که این عامل به نادرست مبنایی بر عدم اصالت یا بی‌کیفیتی عسل قرارگرفته، حال‌آنکه حقیقت چیز دیگری است.

شکرک زدن از نگاه مصرف‌کنندگان، بلوری و جامد شدن از نگاه محققین و رُس بستن از زبان زنبورداران، یکی از چالش‌های بسیار مهم در بازار عسل است. در برخی از مصرف‌کنندگان این تصور وجود دارد که رس بستن یا شکرک زدن نوعی تقلب محسوب می‌شود و در این شرایط عسل دیگر قابلیت مصرف ندارد و این نگرش شروع یکی از چالشی‌ترین مشکلات بین تولیدکنندگان عسل و مصرف‌کنندگان در تمام دنیا است.

 در طی این فرآیند عسل از فاز مایع به حالت‌جامد و بلوری تبدیل می‌شود و بسته به نوع عسل و شرایط نگهداری این پروسه از چند روز تا چند سال متغیر خواهد بود. تنوع عسل‌ها در ایران از یک‌سو و عدم اطلاع کافی از این فرآیند در بین مصرف‌کنندگان و حجم بالایی از تقلبات در بازار عسل موجب شده است که رُس بستن عسل یک نوع تقلب محسوب شود و حضور بلورهای جامد در ته ظرف اغلب مصرف‌کنندگان را به شک می‌اندازد که خرید مطمئنی انجام نداده‌اند و این تصور تقلبی بودن عسل در ذهن مصرف‌کننده شکل می‌گیرد و گاها در برخی از موارد مصرف‌کنندگان براین باورند که عسلی که جامد شده فاسد شده است و این عسل دور انداخته می‌شود.

ما سعی داریم در این وبینار برای اولین بار، بر اساس آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی این چالش را باهم بررسی کرده و درنهایت راهکارهای و رهیافت‌های این موضوع را ارائه کنیم:

این دوره آموزشی به‌صورت آنلاین به مدت 90 دقیقه و در سایت ایسمینار برگزار می‌شود و 70 دقیقه توضیحات علمی مدرس و 20 دقیقه پایانی به پرسش و پاسخ به سؤالات شرکت‌کنندگان اختصاص داده‌شده است.

مدرس این وبینار، مهندس محمد (بهزاد) رفاهی، مدیر واحد تحقیق و توسعه آقای عسل، کارشناس ارشد مهندسی گیاه‌پزشکی از دانشگاه فردوسی و دارای بیش از 15 سال سابقه زنبورداری است که مدرس و پژوهشگر زنبورعسل و داور علمی کنگره بین‌المللی اپی‌موندیا 2019 ، مونترال کانادا و مؤلف کتاب‌های آشنایی با گیاهان ارزشمند در زنبورداری ایران، دانستنی‌های محصولات زنبورعسل است که  دارای مقالات علمی متعدد و سابقه ده‌ساله در حوزه آزمایشگاهی و مشاور سازمان‌های متعدد هست.

این سمینار برای عموم مردم، زنبورداران و اهالی این صنعت، فروشندگان مواد غذایی، اهالی رسانه و شبکه‌های اجتماعی، مسئولین و کارشناسان شاغل در صنعت مواد غذایی مفید است.

اگر به هر دلیلی همچون اختلال در اینترنت در زمان برگزاری وبینار و یا مشغله کاری نتوانستید به‌صورت آنلاین در وبینار حضورداشته باشید. فیلم وبینار به‌صورت کامل بعد از حدود دو هفته در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید آن را ذخیره نموده و در زمان مناسب آن را تماشا نمایید.

این وبنیار در سایت ایسمینار و در سامانه اسکای روم برگزار می‌شود و می‌توانید با گوشی موبایل، لب تاب و کامپیوتر ثبت‌نام کرده و در این وبینار شرکت کنید.

اگر علاقه مند هستید به صورت تخصصی در مورد شکرک زدن عسل اطلاعات فنی و کاربردی کسب کنید می تونید با مراجعه به لینک ذیل در این  وبینار ثبت نام کنید.

لینک ثبت نام در وبینار: https://eseminar.tv/wb26045 

نوشته شده در 1400-04-22 مجله علمی, عسل شناسی 0 144

مقالات مرتبط

عسل وحشی

عسل‌هایی که بدون دخالت انسان بر روی صخره ها و درختان و یا داخل غارها توسط زنبورعسل تولید می‌شود و جهت تولید این عسل...

زنبورعسل وحشی را حفظ کنیم

زنبورعسل کوچک Apis florea یکی از دو گونه زنبورعسل بومی فلات ایران است. این حشره ارزشمند گرده افشان در مناطق گرمسیری...

زنبورعسل وحشی

زنبورعسل کوچک Apis florea یکی از دو گونه زنبورعسل بومی ایران است که اهمیت بسیار بالایی به لحاظ اکولوژیکی و گرده...

ارتباط رنگ و کیفیت عسل

اولین شاخصه ای که ما رو به عسل آشنا می کنه رنگ عسله. در واقع دیدن یک عسل در یک فروشگاه اولین شاخصه که ما رو به خودش...

مواد موثره دارویی عسل

از دیرباز تصور همه ما از عسل یک ماده شفابخش و دارویی بوده است و در تمامی فرهنگ ها و حتی مذاهب که با عسل در ارتباط...

میزان رطوبت عسل

رطوبت یکی از ویژگی های مهم فیزیکی عسل است که مرتبط با غلظت و قوام و حتی رنگ عسل است. رطوبت عسل می تواند در انبارداری...

مهمترین قندهای عسل

قند در واقع کربوهیدرات ساده اي است که به دسته اي از مواد شیمیایی تعلق دارد که مزه ي شیرین دارند. قند به اشکال متعددي...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0