عسل کاکوتی ممتاز 400 گرمی

فقط آنلاین

188

جدید

کاکوتی کوهی گیاهی معطر و دارویی از تیره نعناع است که علاوه بر ایران در ترکمنستان، افغانستان، ارمنستان، آناتولی، پاکستان، آسیای مرکزی، سوریه، ماورای قفقاز و غرب سیبری نیز رویش دارد.

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی

عسل کاکوتی Blue Mint Bush Honey

گیاه تولید کننده عسل:

گیاه کاکوتی کوهی با نام علمی Ziziphora clinopodioides

مناطق مهم به لحاظ تولید:

مناطق کوهستانی البرز و زاگرس به ویژه استان های فارس، لرستان، کردستان،چهارمحال و بختیاری

معرفی گیاه:

کاکوتی کوهی گیاهی معطر و دارویی از تیره نعناع است که علاوه بر ایران در ترکمنستان، افغانستان، ارمنستان، آناتولی، پاکستان، آسیای مرکزی، سوریه، ماورای قفقاز و غرب سیبری نیز رویش دارد.

گیاهان تیره نعناع از زمان های گذشته در طب سنتی مورد استفاده بوده اند و معمولا در درمان عفونت های دستگاه گوارش یا دل درد کاربرد داشته اند.

برگ ها، ساقه و گل های کاکوتی کوهی به صوتر تازه و خشک شده به جهت طعم مطبوع، عطر و رایحه فراواندر اغلب مناطق ایران به عنوان طعم دهنده به همراه ماست و سایر فرآورده های لبنی، ماده عطری، افزودنی و سبزی و به صورت محلی در تهیه دمنوش های گیاهی کاربرد دارد.

از گیاه کاکوتی کوهی به عنوان آرام بخش، مقوی معده و ضدعفونی کننده مجاری تنفسی و روده مصرف می شود. همچنین در رفع اختلالات قلبی، سرماخوردگی، افسردگی، اسهال و دل پیچه، سرفه، میگرن و تب مورد استفاده قرار می گیرد و جوشانده کامل گیاه برای درمان تب تیفوسی و به واسطه خاصیت آنتی اکسیدانی و نقش در کاهش استرس اکسیداتیو به کاهش قند خون منجر شده و برای درمان دیابت قندی مورد استفاده قرار می گیرد.
کاکوتی کوهی با نام علمی Ziziphora clinopodioides از گیاهان معطر با پراکنش وسیع در فلات ایران است که در مناطق مختلف کشور به اسامی محلی متفاوتی همچون مشک طرامشک، آنُخ، آویشن برگ باریک، داغ نعناسی، آلاله، آوریشم کرو، قوچ اوتی و داغ مرزه سی شناخته میشود.

"کاکوتی کوهی" گیاهی چندساله به ارتفاع 10 تا 40 سانتیمتر است که قسمت پایین ساقه کمی چوبی است. گل های آن کوچک، سفید و پوشیده از کرک است. برگ ها تخم مرغی یا بیضی کشیده و یا سرنیزه ای است. کاسه گل در این گیاه مخملی یا کرکدار است. گل ها کوچک به رنگ بنفش کم رنگ یا بنفش مایل به ارغوانی دارد و بسیار معطر است.

کاکوتی کوهی تنوع زیرگونه ای بالایی دارد و در منابع گیاه شناسی تا 9 زیرگونه برای آن شناسایی شده است و در بیشتر نواحی دامنه ای و گاهی ارتفاعات بالای کوهستانی رشته کوه البرز و زاگرس در بیشتر استان های کشور رویش دارد.

گل های کاکوتی شهدزا و گرده زا است و جذابیت خوبی برای زنبورعسل دارد. فصل گلدهی این گیاه دارویی و معطر بسته به منطقه رویشی آن می تواند از خرداد تا مرداد ماه در کشور متفاوت باشد.

طول دوره گلدهی در هر منطقه در حدود 3 تا 4 هفته خواهد بود و در این مدت زنبورهای عسل فعالیت خوبی بر روی گل ها دارد. متاسفانه چرای بد موعد و بیش از حد دام در مراتع کوهستانی باعث می شود که اغلب بوته ها و به ویژه گل ها مورد تعلیف دام قرار گیرد و در مناطقی که چرای دام زیاد باشد از تراکم گیاه و گلدهی آن کاسته می شود. در شرایط آب و هوایی و بارندگی مناسب، گلدهی و شهددهی گیاه افزایش یافته و در این شرایط سهم خوبی در تولید عسل زنبورستان خواهد داشت و در مراتعی که تراکم این گیاه بالا باشد امکان برداشت عسل تک گیاه با غالبیت شهد کاکوتی فراهم است.

عسل کاکوتی جز عسل های خاص ایران است که به میزان محدود در برخی از مناطق کوهستانی کشور تولید می شود.

این عسل به رنگ کهربایی و دارای عطر و طعم ویژه ای است که تا حد زیادی تحت تاثیر ترکیبات موثره و اسانس های کاکوتی همچون پولگون و پیپریتنون می باشد. زنبورداران با شروع گلدهی کاکوتی کوهی در دامنه های کوهستانی اقدام به استقرار کلنی های زنبورعسل نموده و به طور معمول زمان برداشت عسل کاکوتی در خرداد و تیرماه است.

لازم به ذکر است که در همه سال ها امکان برداشت عسل کاکوتی فراهم نیست و میزان تولید آن محدود می باشد. عسل حاصل از شهد گل های کاکوتی تا حد زیادی تحت تاثیر مواد موثره موجود در گل های کاکوتی است و علاوه بر خواص عمومی عسل دارای خواص ویژه ای است که می توان به تقویت معده، درمان سرماخوردگی، بهبود مشکلات گوارشی همچون دل درد، عفونت ها، دل پیچه و اسهال، آرامش بخش و ضدالتهاب اشاره کرد.

آقای عسل این افتخار را دارد که با همکاری زنبورداران پرتلاش کشور یکی از عسل های شاخص و خوش طعم ایران را تولید نماید و کام شما را با این نعمت بهشتی شیرین نماید.

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

محصولات بازدیدشده

منو

مقایسه 0