عسل گارچی 800 گرمی

فقط آنلاین

423

جدید

چویل یکی از گیاهان با ارزش و بومی غرب ایران می باشد که به اسامی محلی مختلفی همچون چویر، گارچی و چنور شناخته می شود. جنس Ferulago در حدود 35 گونه دارد که به طور گسترده در جنوب اروپا و نواحی بالکان پراکنده می باشد که تعداد هفت گونه از آن ها در ایران رویش دارد. در فرهنگ و زندگی مردمان لر بختیاری و نیز در ابیات تغزلی محلی گیاه چویل به عنوان نماد سرسبزی و خوش بویی جایگاه ویژه وکم نظیری دارد.

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی

عسل گارچی Chevil honey

گیاه تولید کننده عسل:

گیاه گارچی با نام علمی Ferulago angulata

مناطق مهم به لحاظ تولید:

مناطق کوهستانی زاگرس جنوبی و مرکزی در استان های کرمان، اصفهان (پادنا) و کرمانشاه

معرفی گیاه:

چویل یکی از گیاهان با ارزش و بومی غرب ایران می باشد که به اسامی محلی مختلفی همچون چویر، گارچی و چنور شناخته می شود.

جنس Ferulago در حدود 35 گونه دارد که به طور گسترده در جنوب اروپا و نواحی بالکان پراکنده می باشد که تعداد هفت گونه از آن ها در ایران رویش دارد. در فرهنگ و زندگی مردمان لر بختیاری و نیز در ابیات تغزلی محلی گیاه چویل به عنوان نماد سرسبزی و خوش بویی جایگاه ویژه وکم نظیری دارد.

چویل در زندگی روزمره وعشایری بختیاری برای خوش عطر نمودن مواد غذایی به ویژه لبنیات همچون کره و دوغ و خوش بونمودن مشک های تازه ساخته و پرداخته شده از پوست بز یا میش استفاده می شده است . همچنین از چویل به عنوان گیاهی برای ضد عفونی فضای محل زندگی نیز ستفاده می کرده اند.

معروفیت جهانی روغن کرمانشاهی بوسطه ریختن این گیاه درون مشک روغن به اصلاح محلی (هیزه ) می باشد.

چویل یک گیاه دارویی محلی مورد توجه ساکنین بومی مناطق پراکنش آن بوده و برای این گیاه تاکنون اثرات بیولوژیک مختلفی نظیر اثر آنتی اکسیدانی، آنتی دیابتی، ضدانگلی، ضد قارچی، ضد باکتریایی و همچنین نگهدارنده مواد غذایی گزارش شده است.

چویل با نام علمی Ferulago angulate از گیاهان دارویی و ارزشمند مرتعی و متعلق به تیره چتریان Apiaceae است.

چویل از لحاظ مرفولوژی گیاهی است علفی و عموما بدون کُرک، ساقه ها به ارتفاع 60 تا 150 سانتی متر است که عموما کانال دار و شیاردار است.  برگ ها سبز کمرنگ متمایل به کبود و دراای بریدگی های عمیق، گل ها ریز متمایل به زرد، مجتمع در گل آذین چتر و میوه به صورت مریکاپ بیضی شکل است.

این گیاه در کوهستان های برف گیر و ارتفاعات بیش از 2000 متر ارتفاعات شرقی، شمال غربی، و باگسترده و پراکنش بیشتر در مناطق کوهستانی زاگرس مرکزی در ناحیه ایران و تورانی می روید.

چویل از جمله گیاهان ارزشمند دارویی و علوفه ای مناطق کوهستانی است که اهمیت بالایی نیز در زنبورداری دارد.

گل های چویل علاوه بر تولید شهد و گرده فراوان به جهت وجود کانال های شیرابه دار در ساقه ها به جهت تولید صمغ نیز در زنبورداری اهمیت دارد. این صمغ ها در تهیه بره موم مورد استفاده زنبورعسل قرار می گیرد.

فصل گلدهی چویل در ارتفاعات کوهستانی در ماه های تیر و مرداد است. گلدهی خوب این گیاه در بهار متکی به بارش های زمستانه خوب به ویژه برف است و در سال های با زمستان گرم و کم بارش معمولا مرحله گلدهی به ندرت انجام می شود. در برخی از سال ها به لحاظ بارش زیاد برف و باران در زمستان و بهار و مساعد بودن شرایط آب و هوایی شاهد گلدهی بسیار خوب این گیاه در ارتفاعات کوهستانی استان های کرمان، اصفهان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد خواهیم بود و مراتع برف گیر پوشیده از چویل خواهد شد. در این سال ها زنبورعسل غرق در گل های چویل شده و شهد و گرده فراوانی را جمع آوری می نماید و ماحصل این تلاش حدودا یک ماهه یکی از عسل های خوش طعم و باکیفیت ایران است.

عسل چویل تنها در برخی از سال ها و صرفا در مناطق خاصی از ارتفاعات کوهستانی برداشت می شود و بدین جهت تولید عسل تک گیاه با غالبیت بالای شهد چویل محدود خواهد بود و در الباقی سال ها می تواند در تولید عسل چندگیاه کوهستان موثر باشد.

عسل تک گیاه چویل دارای رنگ کهربایی تیره است و در هنگام استخراج عسل توسط دستگاه اکستراکتور تولید کف می نماید به نحوی که این کف سفید رنگ تا چند روز بعد از برداشت عسل نیز در سطح ظرف خواهد بود اما به تدریج این کف ته نشین شده و رنگ واقعی عسل نمایان خواهد شد.

عسل چویل در مناطق کوهستانی سارادوئیه و بردسیر و هزار در استان کرمان به عسل گارچی شناخته می شود و تولید عمده این عسل بیشتر در این مناطق است.

عسل تک گیاه گارچی عطر و طعم بسیار خوبی دارد و جز عسل های شناخته شده و با کیفیت بالا محسوب می شود و تعداد زیادی از زنبورداران این مناطق به امید برداشت عسل گارچی به ارتفاعات کوهستان کوچ می کنند که البته تولید عسل خوب و با غالبیت شهد گارچی در تمامی سال ها امکان پذیر نخواهد بود و در برخی از سال ها با شروع جریان شهد گارچی کام زنبورعسل و زنبورداران شیرین می شود.

عسل تک گیاه گارچی به لحاظ شاخص های فیزیکوشیمیایی دارای رطوبت زیر 16 درصد، غلظت و قوام خوب، ساکارز زیر 3 درصد، پرولین حدود 600 میلی گرم بر کیلوگرم می باشد. و به جهت دارا بودن مواد موثره این گیاه در شهد و در ادامه در عسل گارچی؛ از مهمترین خواص ویژه این عسل می توان به آرام بخش، تقویت قوای جنسی، مفید برای مشکلات دستگاه گوارش و حتی اثرات ضددیابتی اشاره کرد.

آقای عسل این افتخار را دارد که با همکاری زنبورداران پرتلاش کشور یکی از عسل های شاخص و خوش طعم ایران را تولید نماید و کام شما را با این نعمت بهشتی شیرین نماید.

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

محصولات بازدیدشده

منو

مقایسه 0