عسل خودبیاری سماق 800 گرمی

جدید

7,600,000 ریال

7 قلم

- +

در کندوهای زنبورعسل در شرایطی که شهد بسیار زیادی توسط زنبورها جمع آوری شده باشد؛ زنبورهای عسل ابتدا تمامی قاب ها را پر از عسل می کنند و در صورتی که این شهد بیش از ظرفیت قاب ها باشد به صورت خودبافت موم بافی کرده و تمامی این موم ها را پر از عسل می کنند، که اصطلاحا به آن عسل خودبیاری می گویند.
معمولا این موم ها در دیواره داخلی کندو و در کنار قاب ها و یا حتی در قسمت داخلی درب کندو بافته می شود...

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی


عسل خودبیاری سماق


عسل خودبافت یا خودبیاری چیست؟

در کندوهای زنبورعسل در شرایطی که شهد بسیار زیادی توسط زنبورها جمع آوری شده باشد؛ زنبورهای عسل ابتدا تمامی قاب ها را پر از عسل می کنند و در صورتی که این شهد بیش از ظرفیت قاب ها باشد به صورت خودبافت موم بافی کرده و تمامی این موم ها را پر از عسل می کنند. معمولا این موم ها در دیواره داخلی کندو و در کنار قاب ها و یا حتی در قسمت داخلی درب کندو بافته می شود و گویی کندو پر از عسل می شود.


آیا این عسل مزیت ویژه ای دارد؟

تولید موم خودبافت صرفا در زمان وفور شهد در مرتع انجام می شود. در مراتع غنی از گیاهان شهدزا و شرایط بهینه تولید شهد در مرتع، گل ها با نهایت توان به تولید شهد پرداخته و زنبورهای عسل نیز این فرصت را غنیمت شمرده و تمامی فضای داخل کندو را پر از عسل می کند. عسل خودبافت عسل کاملا طبیعی و خالص بوده و موم آن نیز کاملا طبیعی توسط زنبورعسل تولید شده است. عسل خودبافت در واقع محبت بسیار زیاد گیاهان و مرتع است و از آن جایی که موم و عسل آن کاملا طبیعی است کیفیت بسیار ویژه ای داشته و در صورتی که مدیریت زنبورستان به روش ارگانیک باشد کیفیت آن همپای عسل وحشی خواهد بود. عسل خودبافت موم بسیار لطیف و تازه ای داشته و مصرف این نوع عسل عطر و طعم واقعی عسل را به شما هدیه میدهد. به نظرم هر ایرانی بایستی برای یک بار هم شده در این محبت گل ها با زنبورهای عسل شریک شده و لذت و خواص بی نظیر عسل طبیعی و کاملا خالص را با این عسل خودبافت تجربه نماید.


آیا عسل خودبافت را می توان با موم مصرف کرد؟

در اغلب موارد توصیه می شود که عسل بدون موم مصرف شود اما در موم خودبافت ازآن جایی که موم آن کاملا طبیعی و خالص است مصرف آن هیچ اشکالی ندارد و حتی موم آن می تواند فواید زیادی برای دستگاه گوارش و لثه های شما داشته باشد.


کیفیت عسل خودبافت بیشتر است یا عسل وحشی؟

ملاک کیفیت عسل در وهله اول مرتع و گیاهانی است که زنبورعسل از آن در تولید عسل استفاده کرده است. البته که نوع مدیریت زنبوردار در استفاده از روش های سالم و ارگانیک تاثیر بسیار زیادی در کیفیت عسل خواهد داشت اما بایستی بدانید: در صورتی که مدیریت کلنی های زنبورعسل به شیوه سالم و ارگانیک باشد کیفیت عسل خودبافت بسیار بالا می باشد و حتی در برخی از موارد می تواند از کیفیت عسل وحشی بالاتر باشد. عسل خودبافت عسل کاملا خالص و باکیفیت است و اثرات دارویی و درمانی یک عسل اصیل و درجه یک را دارا می باشد.


آیا امسال علیرغم خشکسالی، عسلی هم تولید میشود؟

امسال با وجود خشکسالی بی سابقه اما دوباره سخاوت و محبت مراتع کوهستانی ایران شامل حال زنبورهای عسل و زنبورداران پرتلاش شد و وضعیت شهددهی گیاهان در اغلب مراتع خوب و عالی بود. اغلب تصور این است که در سال های خشک تولید عسل کاملا مختل میشود اما بایستی بدانید که طبیعت همیشه بخشنده است و زنبورهای عسل با سخت کوشی مثال زدنی و ملاقات با میلیون ها گل شهد گل ها را جمع آوری نموده و عسلی را تولید می کنند که خداوند در قرآن از آن به شفا نام برده است. همین را بدانید که در سال های خشک وضعیت تولید عسل بهتر خواهد بود و این یک تجربه چندین دهه ای زنبورداران باتجربه کشور است. در مورد فلسفه تولید شهد زیاد در این سال های خشک نظریه های زیادی وجود دارد اما ذکر این نکته کافیست که گل ها برای گرده افشانی و تولید بذر و گذر از شرایط تنش خشکی وابسته به زنبورها هستند و در این سال ها با تولید شهد فراوان زنبورهای عسل را به ملاقات بیشتر گل هایشان دعوت می کنند و در این شرایط تولید عسل نیز بیشتر خواهد بود.


عسل خودبیاری عرضه شده در آقای عسل چگونه تولید شده است؟

سماق با نام علمی Rhus coriaria از تیره پسته Anacardiaceae یکی از گیاهان دارویی و ادویه ای است. سماق به صورت درختچه ای و در نواحی گرم و معتدل می روید و بومی مناطق مدیترانه ای، آسیای غربی و آسیای میانه است و در اکثر نقاط دنیا رویش دارد. واژه سُماق (sumac) از کلمه "summaq" در زبان "آرامی" (Aramaic) به معنی قرمز تیره اقتباس شده است. استفاده از بذرهای سُماق در آشپزی به عنوان چاشنی مواد غذائی از هزاران سال قبل در بخش هایی از جهان متداول بوده است. سماق از نظر طب قدیم سرد و خشک بوده و خاصیت ضدمیکروبی، آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی دارد. از دیگر خواص مهم سماق می توان به پایین آورنده قند خون، پایین آورنده تب، تقویم سیستم گوارش، تحریک کننده اشتها، التیام زخم و سوختگی و افزایش سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

سماق درختچه ای کوچک به ارتفاع یک تا پنج متر، دارای برگ های مرکب از نه تا پانزده برگچه پوشیده از کرک و دندانه دار است. گلهاي آن خوشه اي متراكم و حنايي رنگ است و در حدود 10 سانتي متر طول دارد. میوه اش کوچک و شفت است که پس از رسیده به رنگ قرمز-قهوه ای درآمده و دارای مزه ترش و قابض است. درختچه سماق در مناطق استپی و ارتفاعات خشک کوه های البرز و زاگرس و در مناطق کوهستانی خصوصا شیب شمالی و شیب دار رویش دارد. براساس آمارهای رسمی بیش از دو هزار هکتار سماق به صورت آبی و دیم در کشور کشت شده است و بیشترین سطح زیرکشت برای شهرستان های گناباد در استان خراسان، سردشت در استان آذربایجان غربی و کلیبر در استان آذربایجان شرقی است.

گیاه سماق یکی از گیاهانی است که جذابیت بسیار بالایی به لحاظ شهد برای زنبورعسل دارد. گل های سماق سرشار از شهد معطر بوده و با شروع گلدهی آن در خرداد ماه یکی از اولویت های اصلی زنبورعسل جهت جمع آوری شهد محسوب می شود. گلدهی سماق سه تا چهار هفته ادامه دارد و زنبورهای عسل از اوایل صبح تا غروب به جمع آوری شهد گل های سماق مشغول هستند. در اغلب مناطق کوهستانی و شیب دار به صورت لکه ای رویش دارد و بسته به تراکم در عسل چندگیاه کوهستان موثر است اما در مناطقی همچون شهرستان سردشت که به صورت کشت شده وجود دارد امکان برداشت عسل با غالبیت بالای شهد گل های سماق وجود دارد. طول دوره گلدهی بالا، شهد فراوان و عسل باکیفیت از مزیت های بسیار ویژه سماق در زنبورداری است.

عسل تک گیاه سماق به رنگ کهربایی و دارای عطر و طعم بسیار ویژه ای است و جز عسل های خاص و منحصربفرد ایران به شمار می آید. عسل سماق دارای مقدار قابل توجهی مواد معدنی و اسیدهای ارگانیک همچون اسیدمالیک، اسید تارتاریک و آسکوربیک اسید می باشد. از خواص دارویی عسل سماق می توان به خواص آنتی اکسیدان و ضدسرطانی، آنتی باکتریال، مفید در درمان بیماری های رماتیسمی و نقرس، کاهش فشار و چربی خون، صفرابر، تقویت کننده دستگاه گوارش و مفید برای زخم و عفونت اشاره کرد. عسل سماق جز باکیفیت ترین عسل های ایران است و اظهار نظر علمی دقیق در ارتباط با ارزش کیفی این عسل منوط به تحقیقات و داده های علمی بیشتر می باشد.

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

محصولات بازدیدشده

منو

مقایسه 0