عسل زنیان کوهی ممتاز 400 گرمی

جدید

3,700,000 ریال

- +

عسل زنیان علاوه بر خواص عمومی عسل ها دارای خواص ویژه ای نیز می باشد از جمله ضدنفخ، افزاینده قوای جسمی، مفید برای مشکلات گوارشی، تقویت معده و درمان زخم اشاره کرد.

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی

عسل زنیان Ajwain Honeyگیاه تولید کننده عسل:

گیاه زنیان با نام علمی Trachyspermum ammi


مناطق مهم به لحاظ تولید:

به صورت محدود در مزارع زنیان در نقاط مختلف کشور


معرفی گیاه زنیان:

زنیان، یکی از بهترین انواع گیاهان دارویی در طب سنتی است که مصرف خوراکی به عنوان ضد تهوع، ضد نفخ و خلط آور و به صورت موضعی در درمان دردهای روماتیسمی استفاده می گردد.

بخش دارویی این گیاه را میوه تشکیل می دهد که حاوی اسانس های فرار و تیمول است و بویی شبیه آویشن دارد.

دانه های خوشبوی زنیان از گذشته های دور در پخت نانهای ایرانی استفاده می شده است که باعث خوشمزه و خوشبوشدن نان می گردد.

بذر زنیان مفیدترین بخش گیاه ازنظر دارویی است.

این دانه کمی تلخ و تند مزه است.

در طب سنتی فواید متعددی برای دانه زنیان آورده شده است که برخی ازمهمترین آنها شامل تقویت معده، ضد نفخ، ضدعفونی کننده معده، اشتها آور، افزاینده قوای جنسی، ادرار آور، رفع کننده تهوع،مناسب برای دوره قاعدگی زنانه، پادزهر حشرات و کژدم، رافع امراض رحم، رافع اسهال، زیادکننده شیر مادر و ... می باشد.

از دانه های زنیان برای تهیه عرق زنیان، چای و دمنوش زنیان و همچنین روغن زنیان استفاده می شود.

زنیان با نام علمی Trachyspermum ammi گیاه دارویی شناخته شده ای از تیره چتریان است.

زنیان گیاهی علفی، بدون کرک و معطر با ساقه افراشته به ارتفاع 20 تا 50 سانتی متر، برگ های منقسم، گل ها با گلبرگ های سفید و کوچک و پرچم های صورتی رنگ، میوه کوچک و دارای 5 خط طولی نازک، معطر و دارای طعمی تند و نافذ که به اندازه و شکل کرفس دارویی بوده، اما طعم آن متفاوت است.

گیاه زنیان به صورت خودروی در دامنه های کوهستانی در بلوچستان، آذربایجان، تبریز، اصفهان، خوزستان، فارس، کرمان و خراسان به صورت محدود رویش دارد.

این گیاه به جهت خواص دارویی بیشماری که دارد در مناطق مختلف کشور کشت می شود.

البته سطح زیرکشت آن در کشور زیاد نیست و به صورت محدود در سطح چندهزار متر معمولا کشت می شود.

زنیان از جمله گیاهان شهدزا و گرده زای ایران است که گل های آن مورد استفاده زنبورعسل قرار می گیرد.

گل های چتری و سفید رنگ زنیان شهد و گرده زیادی تولید می کنند و جذابیت بالایی برای زنبورعسل دارد.

در صورتی که سطح زیرکشت زنیان بیش از چند هکتار باشد امکان برداشت عسل با غالبیت شهد گل های زنیان فراهم است و در این شرایط یکی از عسل های خوش طعم و دارویی ایران قابل برداشت است.

زنبورداران با شروع گلدهی این گیاه کلنی های زنبورعسل را در مزارع زنیان مستقر می کنند و در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی جهت گلدهی و شهددهی مطلوب گیاه، امکان برداشت عسل تک گیاه با غالبیت شهد گل های زنیان فراهم است.

عسل تک گیاه زنیان به رنگ کهربایی ، دارای رطوبت پایین و غلظت بالا و تحت تاثیر اسانس های فرار و ترکیبات موثره به ویژه تیمول دارای عطر و طعم قوی است.

عسل زنیان جز عسل های خاص و ویژه ایران است که به صورت محدود تولید میشود. عطر و طعم منحصربفرد و خواص دارویی ویژه این عسل باعث شده مشتری پسندی بالایی داشته باشد.

عسل زنیان علاوه بر خواص عمومی عسل ها دارای خواص ویژه ای نیز می باشد از جمله ضدنفخ، افزاینده قوای جسمی، مفید برای مشکلات گوارشی، تقویت معده و درمان زخم اشاره کرد.

آقای عسل این افتخار را دارد که با همکاری زنبورداران پرتلاش کشور یکی از عسل های شاخص و خوش طعم ایران را تولید نماید و کام شما را با این نعمت بهشتی شیرین نماید.

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:

منو

مقایسه 0