زنبور درمانی؛ زود خوب شو

زنبوردرمانی:

زنبور درمانی Apitherapy از ترکیب دو واژه Apis به معنای زنبور و Therapy به معنای درمان منشا گرفته است. زنبوردرمانی واژه ای است که به معنای استفاده از فرآورده های زنبورعسل در درمان بیماری ها و بوده و شامل استفاده از عسل، ژل رویال، گرده، بره موم و زهر می باشد. زنبوردرمانی یکی از شیوه‌های طبیعی درمان در جهان است که از سال‌های بسیار دور در میان مردم یونان و چین متداول بوده و امروزه نیز به دلیل گسترش عوارض جانبی و آثار سوء داروهای شیمیایی به عنوان یکی از شیوه‌های درمانی کم‌خطر و غیرتهاجمی در اروپا و کشورهای آمریکایی شناخته می‌شود. این روش درمانی که قبلا به عنوان روش سنتی و مکمل محسوب میشد امروزه به صورت کاملا علمی و آکادمیک و گاهی به عنوان روش درمانی موثرتر در برخی از بیماری ها موراستفاده قرار می گیرد و دلیل این گزینش این روش به عنوان جایگزین طب های جدید چیزی نیست جز بی خطر بودن، ارزان بودن و سهل الوصول بودن.

ارائه این اطلاعات ها براساس منابع علمی طب سنتی و طب مدرن و گزارشات تجربی در زمینه اثرات دارویی و درمانی تایید شده برای محصولات طبیعی زنبورعسل صورت گرفته است. محصولات عرضه شده کاملا طبیعی و بالاترین کیفیت است و مصرف اصولی آن ها در کنار رعایت شیوه های درمانی که توسط پزشک متخصص به شما توصیه شده است می تواند در تسریع درمان و کاهش علائم بیماری بسیار موثر باشد.

1. آیا استفاده از این محصولات به منزله درمان قطعی بیماری است؟

قطعا خیر. بایستی توجه داشته باشید که ما واحد درمانی و کلینیک پزشکی نیستیم و توصیه های ارائه شده در این زمینه نبایستی به عنوان خوددرمانی درنظر گرفته شود. رعایت کامل پرهیزات غذایی در کنار رعایت کامل توصیه های درمانی پزشکان متخصص اولویت و ارجحیت دارد. عسل های طبیعی، ژل رویال، گرده گل و بره موم؛ محصولاتی کاملا طبیعی و غنی از ریزمغذی های ضروری بدن و مواد موثره دارویی است که استفاده اصولی و دقیق آن در کاهش طول دوره بیماری و جلوگیری از عوارض احتمالی روش های درمانی موثر هستند و به عبارت ساده تر مکمل درمان هستند.

2. آیا مصرف این محصولات عوارض جانبی خاصی هم دارد؟

از آن جایی که این توصیه ها صرفا شامل محصولات طبیعی زنبورعسل است عوارض جانبی داروهای شیمیایی را نخواهند داشت و استفاده اصولی این فرآورده ها سلامتی شما را تضمین می نماید. اما بایستی دقت کنید که مصرف غیراصولی و بیش از حد این محصولات هم توصیه نمی شود.

3. آیا ممنوعیت یا محدودیت مصرف برای این محصولات وجود دارد؟

بله هر ماده دارویی و حتی غذایی برای یک سری از گروه ها ممنوعیت مصرف خواهد داشت. ممنوعیت مصرف محصولات زنبورعسل بر این اساس خواهد بود:

عسل طبیعی: برای کودکان زیر یکسال ممنوعیت مصرف دارد. یک سری از افراد هم با مصرف عسل واکنش های آلرژیک خواهند داشت که در این موارد نیز بایستی در مصرف عسل احتیاط شود.

ژل رویال: کودکان زیر دو سال، زنان در مرحله بارداری و شیردهی، افراد با فشار خون پایین، افراد دارای بیماری آسم، سرطان های مرتبط با هورمون استروژن مثبت همچون سرطان سینه، یک سری از افرادی که به مصرف ژل رویال حساسیت داشته و واکنش های آلرژیک همچون (عطسه، آبریزش بینی، خارش پوست، کاهش فشار خون و سرگیجه) دارند بایستی در مصرف ژل رویال احتیاط کنند. مصرف همزمان ژل رویال با داروهای ضدانعقادی خون همچون وارفارین (کومادین) توصیه نمی شود.

گرده زنبورعسل: کودکان زیر دوسال، افرادی که به هر نحوی که حساسیت های فصلی مرتبط با گرده گل گیاهان دارند بایستی در مصرف گرده گل احتیاط کنند

بره موم: کودکان زیر دو سال، افرادی که به مصرف محصولات زنبورعسل حساسیت دارند و دو هفته قبل و بعد از عمل های جراحی بره موم محدودیت مصرف دارد.

4. مصرف کدام عسل برای شما مناسب تر است؟

فواید سلامتی عسل امروز به خوبی شناخته شده و از نظر علمی اثبات شده است. علاوه بر کاربرد موضعی آن، عسل دارای طیف گسترده ای از مصارف داخلی است که ناشی از خواص شگفت انگیز آن است. اگرچه همه عسل های طبیعی برای سلامتی ما مفید است، اما به دلیل منشاگیاهی هر عسل، برخی از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند که بسته به نوع بیماری و هدفی که دارید می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. ما در واحد تحقیق و توسعه آقای عسل به شما کمک می کنیم تا تنوع بی نظیری از عسل های باکیفیت را بسته به خواص دارویی هریک انتخاب کنید. لازم به ذکر است این پیشنهادات به هیچ وجه جنبه پزشکی نداشته و صرفا براساس خواص دارویی و درمانی ارائه شده در طب سنتی و طب مدرن و با استناد به مقالات علمی معتبر برای هر عسل ارائه میشود و هیچ گاه جایگزین درمان نیست بلکه با نظر پزشک متخصص خود می توانید علاوه بر طی درمان از این پیشنهادات استفاده نمایید.

از آن جایی که زنبورعسل از شهد گیاهان مختلف عسل تولید می نماید و شهد گیاهان حاوی مواد موثره گیاه است، خواص فیزیکوشیمیایی، دارویی و درمانی عسل ها نیز تحت تاثیر گیاهانی است که زنبورعسل از شهد گل های آن را جمع آوری نموده است. عسل های تک گیاه به جهت دارا بودن غالبیت شهد یک گیاه دارویی خاص علاوه بر خواص عمومی عسل دارای خواص ویژه ای هستند که شما می توانید بسته به نوع بیماری خود براساس این لیست انتخاب بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به یاد داشته باشید که عسل یک قرص جادویی نیست و بیشتر از جنبه دارویی آن خاصیت پیشگیری آن اهمیت دارد. عسل به جهت ترکیب هوشمندانه ای از قندهای ساده و زودهضم و طیف وسیعی از ریزمغذی های ضروری دارای خاصیت دارویی از جمله فلاونوئیدها، پلی فنول ها، آلکالوئیدها، اسیدهای آلی، ویتامین ها، ساپونین ها، گلیکوزیدها و .. که در هر عسل نوع و میزان آن متفاوت است می تواند در بلندمدت تاثیر بسیار مثبتی در سلامتی شما و پیشگیری از بیماری های مختلف داشته باشد.

 

1- دیابت (بیماری قند خون)

مصرف اصولی و مداوم عسل طبیعی و جایگزینی قندهای طبیعی با قندهای مصنوعی همچون قند شکر می تواند در بلند مدت از بیماری دیابت جلوگیری نماید و در صورت داشتن بیماری دیابت قند خون شما را کنترل نماید. بایستی به این نکته توجه داشت که مصرف عسل، درمان دیابت نیست!! بلکه مصرف عسل طبیعی می تواند قند خون شما را تنظیم کند بدین معنا که اگرچه عسل یک ترکیب قندی و شیرین است و در وهله اول قند خون شما را بالا می برد اما مصرف اصولی و مداوم از عسل می تواند قند خون ناشتای شما را کاهش دهد. این ویژگی منحصربفرد عسل تحت تاثیر شاخص گلیسمی پایین ، نمایه فروکتوز و گلوکوز برابر و وجود یک سری ترکیبات مفید دارویی با اثرات کاهنده قند خون است. به معنای واضح تر این که اگر شما به جای قند و شکر و شیرینی و مربا از عسل های طبیعی استفاده کنید علاوه بر تامین قندهای مورد نیاز بدن، قند خون شما نیز کاهش می یابد.

چند اصل مهم:

  • در بیماران دیابتی بایستی کلیه دستورات پزشکی و رژیم غذایی رعایت شود و صرفا با مصرف عسل نمی توان قند خون را کنترل کرد
  • عسل را جایگزین سایر قندها و کربوهیدرات ها کنید.
  • روزانه مجاز هستید حداکثر یک تا دو قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید. توصیه ما یک تا دو قاشق چای خوری عسل در دو وعده صبح ناشتا و شب قبل از خواب است.
  • در بین عسل های مختلف عسل زول، عسل آویشن، عسل کنار، عسل اقاقیا و عسل قنقال بهترین انتخاب برای بیماران دیابتی است. شاخص گلیسیمی پایین + وجود مواد موثره دارویی با اثرات کاهنده قند خون از مزیت های ویژه این عسل ها برای بیماران دیابتی است. علاوه بر عسل؛ ژل رویال و بره موم نیز دارای اثرات کاهنده قند خون هستند که می توانید استفاده نمایید.

مقالات مرتبط:

https://mesterhoney.ir/blog/the-effect-of-honey-consumption-on-type-1-and-type-2-diabetic-patients/

https://mesterhoney.ir/blog/magazine-03/

https://mesterhoney.ir/blog/diabetic-honey/


محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد

منو

مقایسه 0